Rizika spojená s užíváním plastových okenKdyž nás trápí nějaké příznaky jako je škrábání v krku, zvýšená teplota či rýma, mnohdy zvažujeme, zdali jít k lékaři hned a vyvarovat se tak nějaké vážnější nemoci, nebo se s příznaky zvládneme doma vypořádat sami. Ne vždy však nemoc sami vyléčíme a nakonec nám nezbyde nic jiného, než do ordinace zavítat, aby nám doktor pomohl s uzdravením. A to samé platí v případě údržby plastových oken. Jejich výhody známe všichni. Ale když se projeví první příznaky jejich „nemocí“, často s jejich „ozdravením“ otálíme.
Termovizní měření - nejčastější problémy okenV průběhu zimy roku 2019 jsme (my = zapsaný spolek Pro náš dům) realizovali desítky měření infračervenou kamerou (termovizní měření) na bytových i nebytových budovách v České a Slovenské republice. Různá byla měření podle velikosti města (Praha x Mýto pod Ďumbierom), podle velikosti budovy (12 podlažní panelák x přízemní budova školky), podle nadmořské výšky (220–720 m.n.m.), pocitové venkovní teploty (+ 2°C x – 15°C), či stáří objektu (od 10 do 120 let). Jeden parametr měly všechny budovy stejný - problémy s okny. Aktualizováno (Pátek, 31 Leden 2020 12:45)
Rizika neseřízených a neservisovaných okenNejvětší množství oken bylo v našich domech vyměněno před deseti až patnácti lety. Cílem těchto výměn bylo snížení energetických ztrát, a tím i zvýšení komfortu bydlení. Původní dřevěná okna byla měněna za moderní plastová s částečným, či celoobvodovým kováním. Konstruce těchto oken je tedy výrazně složitější, než byla ta původní s dvěma panty a klikou. Obecně můžeme říci, že kvalita montovaných plastových oken splňovala technické požadavky v době montáže. Značně problematická byla v mnohých případech montáž. Vady, které si okno nese svojí montáží, jsou odstranitelné velmi těžce a za vysokých finančních nákladů. Věřím, že každému je již na první pohled jasné, že stávající okna v sobě ukrývají poměrně složitou mechaniku, která zabezpečuje tuhost vlastního rámu a jeho ovládání. Navíc jsou plastová okna osazena těsněním, které zabezpečuje těsnost proti průchodu tepla, ale také chrání průnik tlakové vody v době nepříznivého počasí. Pokud není okno správně seřízeno a není v pořádku těsnění, hrozí značná rizika. Aktualizováno (Úterý, 10 Březen 2020 12:28)
DVB-T2 začíná, HD kanály jen u vybraných stanicNezadržitelně se blíží 27. listopad, kdy začíná přepínání televizních vysílačů ze standardu DVB-T na DVB-T2. První na řadě jsou vysílače Praha Žižkov a Praha Cukrák, další následují v lednu příštího roku a poslední budou přepnuty na konci května 2020. Polovina českých domácností přijímám televizní signál přes digitální pozemní vysílání pomocí antény ve formátu DVB-T, který se mění na DVB-T2. Pro příjem signálu v nové normě je potřeba vlastnit televizní přijímač, který zvládne kódování signálu H.265 neboli HEVC. Přístroje, které toto kódování umí, bývají označeny zlatou samolepkou DVB-T2 ověřeno. Starší modely musí být dovybaveny set-top-boxem. V bytových domech je potřeba počítat s úpravou společné antény, která spočívá v doplnění tzv. vložky, která zesiluje a rozděluje signál, případně mění kmitočet pro rozvod po domě. Jedná se o investici v řádu desetitisíců a nesmíme zapomenout ani na budoucí správu a servis. Aktualizováno (Pátek, 31 Leden 2020 12:44)
|
Požární bezpečnost a prevence v bytových domechKaždý vlastník a provozovatel budovy má povinnost dodržovat pravidla požární bezpečnosti a ochrany, dále jen PO. Nejinak je tomu u bytových budov. Tato pravidla a povinnosti se tak týkají i SVJ, BD, SBD a ostatních vlastníků budov určených k bydlení jako jsou města, obce a fyzické a právnické osoby. Bytové domy však představují specifický přístup. Dominantní většina těchto budov je do výšky 15 pater a ve většině neprobíhá žádná komerční a podnikatelská činnost. Pravda, tyto budovy musejí naplňovat všechny povinnosti vyplývající ze zákona o PO č. 133/1985 Sb. v platném znění a ve vyhlášce o požární prevenci č. 246/2001 Sb. Aktualizováno (Středa, 05 Únor 2020 13:36)
Praktické zkušenosti servisu okenV letošním roce jsme servisovali nemalé množství oken v různých městech, bytech i rodinných domcích. Rád bych se nyní s vámi podělil o praktické poznatky z naší činnosti. Co není radno opomenout při údržbě oken, abyste prodloužili svým oknům životnost a zaručili jejich funkčnost? Aktualizováno (Pátek, 31 Leden 2020 12:43)
Jak založit účetní závěrku do sbírky listin?Společenstvím vlastníků zbývá ještě několik měsíců, aby vložili účetní závěrku za rok 2019 do sbírky listin rejstříkového soudu. Nejpozději tak musí učinit do 12 měsíců od rozvahového dne (podle zákona o veřejných rejstřících však bez zbytečného odkladu), tj. do 31. 12. 2020. Neboť povinností subjektů zapsaných v obchodním rejstříku je každoročně zveřejnit účetní závěrku předáním rejstříkovému soudu. Na úvod je třeba říct, že účetní závěrku tvoří tři části:
Tyto tři části tvoří nedílný celek účetní závěrky a je tedy potřeba vložit je kompletně do sbírky listin rejstříkového soudu. Při nesplnění povinnosti účetní závěrku zveřejnit hrozí pořádková pokuta 100 000 Kč. Pokud se jedná o opakované porušení této povinnosti, soud vyzve k nápravě a může dokonce přistoupit k zahájení řízení o zrušení zapsané osoby s likvidací. Aktualizováno (Čtvrtek, 13 Únor 2020 08:54)
Co nám rok 2019 dal a vzal?Konec roku se už nezadržitelně blíží a tak je na čase trochu zrekapitulovat, co vše jsme letos pro vás připravili, co se nám podařilo a co se nevyvedlo podle našich představ a taky na co se můžete příští rok těšit. Do roku 2019 jsme vstupovali s celkem 30 naplánovanými semináři, konferencemi či workshopy v Čechách i na Slovensku. Ne vždy však jdou plány tak, jak si je představujeme, a tak jsme nakonec realizovali "pouze" 27 vzdělávacích a osvětových akcí z oblasti bydlení. I to je však pořád úspěšný výsledek. Týdnů máme 53 za rok, tedy to vychází jedna akce co dva týdny. Aktualizováno (Středa, 18 Prosinec 2019 09:01)
|