Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj
Bezplatné semináře JTDJ

 INSPIRACE PRO VÁŠ BYTOVÝ DŮM

1.10. Karlovy Vary

2.10. Ústí nad Labem

3.10. Praha

15.10. Hradec Králové

16.10. Liberec

5.11. Třinec

6.11. Přerov

7.11. Brno

Semináře probíhají vždy v čase od 9:00-14:00.

Tiskové zprávy

18. 2. 2019|

Jak snížit náklady na vodné a stočné?

Nadměrný odběr vody, nedostatek srážek i nevhodné hospodaření s půdou, způsobují stále větší nedostatek vody v Česku.

Celá TZ
Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Čištění fasády

Jaké jsou důvody vzniku plísní, řas a lišejníků na fasádách?

Plísně, řasy, mechy, lišejníky a další organické nečistoty vznikají na všech fasádních systémech. Je jedno, zda se jedná o fasádu zateplenou, natřenou nebo o břízolitovou. Zelené řasy a černé plísně se na fasádách tvoří všude tam, kde jsou pro jeho růst vytvořeny vhodné klimatické podmínky.

 

Vhodné podmínky pro růst plísní, řas a lišejníků na fasádách

Hlavním důvodem je vlhké prostředí a nedostatek slunečního světla. Proto nemůže fasáda dostatečně vyschnout a vzniká přirozené prostředí pro růst plísní, řas a lišejníků na fasádě. Nejvíce tento problém vzniká na severní a západní straně fasády. Také velkou podporou vzniku jsou v přímé blízkosti vysoké porosty a stromy, které zabraňují přirozenému vyschnutí fasády.

Proč je důležité tyto mikroorganismy včas odstranit?

Ze zdravotního hlediska řasy, plísně a lišejníky způsobují alergická onemocnění. Důležitou skutečností je, že spory plísní se šíři z venkovní fasády do obytných částí domů i při větrání. Také dochází k postupnému znehodnocení fasády, kdy lišejník naruší strukturu fasádního líce a vznikají mikropraskliny, které se postupem času (cca 12 až 14 let) zvětšují. Proto není možné odstranit plísně, řasy a lišejníky z fasády po cca 12 až 14 letech bez nutnosti nátěru.

Životnost a údržba fasády

Čištění fasády je nutné provést po cca 4 až 6 letech, po vyčištění fasády se aplikují fungicidní prostředky, které zabrání po dobu přibližně 5 let nové tvorbě plísní, řas a lišejníků. Barva, která je součásti fasádního systému má životnost cca 12 až 14 let, během této doby barva plní svojí funkci, chrání fasádu a odpuzuje vodu. Po uplynutí této doby barva zvětrá, zpráškovatí a už nechrání fasádní líc, voda nasává do systému, fasáda vlhne, vytvářejí se praskliny, puchýře a vrchní část systému (omítka) se pomalu drolí. Proto je nutné fasádu umýt a natřít fasádní barvou s přídavkem fungicidních prostředků. Ochránit tak fasádní systém před jeho destrukcí.

altaltalt

Aktualizováno (Středa, 13 Únor 2019 08:48)

 
Pozvánka na konferenci

 

25.-26. listopadu 2019

PND TV
Doporučujeme


Hledáte projektanta?


DIN