Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZS 05/2020

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné semináře

Semináře pro bytové domy s názvem Inspirace pro váš bytový dům byly z důvodu nepříznivé epidemiologické situace v ČR ZRUŠENY.

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Aktuality 15. týden 2017

10. 4. 2017|

Kotlíková kalkulačka 2017
Vyhodnocení roční úspory při výměně starého zdroje tepla za nový zdroj tepla z pohledu nákladů na palivo nebo elektřinu


Energetická bilance solární soustavy při nestandardní orientaci solárního kolektoru s ohledem na velikost zásobníku tepla


Opravy panelových domů


Vsakovací zařízení na dešťovou vodu
Minule jsme si řekli, jak hospodařit s dešťovou vodou. Že bychom ji měli uchovávat a následně opět využívat pro zalévání zahrádek či ji používat jako vodu užitkovou. Co když je však vody moc?

Prší a prší. Voda teče v proudech všude po ulicích, zahrádka vypadá spíš jako bahenní lázně a podzemní nádrž na vodu je plná. Co tedy s vodou, která stále teče z okapu? Přebytečnou vodu je třeba vpravit do půdy. K tomu slouží vhodná vsakovací zařízení.

Ostatně při stavbě domu nesmí stavební úřad podle novely vodního zákona vydat stavební povolení bez vyřešení hospodaření s dešťovými vodami již v samotném projektu stavby.

Základ je geologický posudek
Musíte především vědět, jestli se vám vůbec vyplatí něco takového dělat. Hydrologický a především geologický posudek vám musí dát informaci, jestli podloží dokáže vodu přijmout. Vytvářet vsakovací kanály nad žulovou skálou není ideální případ.
Výstupy geologického průzkumu jsou podrobněji popsány ve čtvrté kapitole normy „Geologický průzkum" (ČSN 759010). Technické normy, týkající se této problematiky, jsou celkem náročné, takže byste měli vždy vyžadovat práci odborníka a ne „souseda od vedle".
Volba vsakovacího systému
Základní systém je takzvaný vsak, jindy nazývaný podmok. Jde o výkop vyplněný štěrkem, který funguje jako vsakovací jímka vody. Musí být dostatečně dimenzován a jeho řešení musí být technologicky zvládnuté tak, aby nedocházelo k odvodu vody na sousední pozemky. Pak by zakročil stavební úřad, který by vyzval majitele k nápravě. Vše by následně podléhalo stavebnímu povolení se všemi jeho právními důsledky.

Vsakovací zařízení
Technicky náročnější a dražší variantou jsou speciální vsakovací zařízení – tunely či koše. Jde většinou o plastové konstrukce zakopané pod zem, do kterých je přiváděna přebytečná dešťová voda. Tato voda pak žebrovanými stranami s velkou styčnou plochou odchází do země.
Vsakovací zařízení musí být správně navrženo. Správná velikost je nutná pro správnou funkci. Příliš malé vsakovací zařízení způsobí akorát vydutí vody při naplnění a její odtok po povrchu.

Celý článek naleznete ZDE

 
PND TV

Webinář: Staráme se o dům

 

Obsah webináře:

  • Jaká je odpovědnost statutárního orgánu bytového domu podle současné legislativy?
  • Co dělat, pokud nikdo z vlastníků či družstevníků nechce vykonávat funkci statutárního orgánu?
  • Praktické zkušenosti ze správy budovy. Jak vypadá v praxi údržba společných částí domu?
DoporučujemeHledáte projektanta?


DIN