Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZS 05/2020

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné semináře

Semináře pro bytové domy s názvem Inspirace pro váš bytový dům byly z důvodu nepříznivé epidemiologické situace v ČR ZRUŠENY.

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Sdílené kotelny opět ožívají. Kotle na uhlí střídají kondenzační kotle

Tam, kde výkon jediného kotle nestačí, nastupují kaskádové kotelny, tedy systém zapojení několika kotlů za sebou. Toto řešení nalezne uplatnění všude tam, kde je potřeba vysoký výkon bez výpadků dodávek tepla. Díky propojení menších kotlů je možné plynule regulovat výkon až do 3040 kW. Jak kaskádové kotelny fungují jsme se zeptali Milana Kubíčka, obchodního ředitele firmy Thermona, jejich největšího tuzemského výrobce.

alt

Kde všude najdou kaskádové kotelny uplatnění?

Možnosti jejich využití jsou opravdu široké. Máme instalace v bytových domech, hotelech, ale i v úřadech nebo školách. Pokud potřebujete vytápět velkou budovu, nemáte mnoho možností, jak to efektivně zajistit. V případě plynové přípojky je kaskádová kotelna ideální volbou z pohledu bezúdržbovosti a spolehlivosti. Cenově konkurovat může dokonce i dálkovým zdrojům tepla a to zejména díky klesající ceně plynu i technologie kondenzačních kotlů.

Jak kaskádová kotelna vlastně funguje?

Princip je v zásadě jednoduchý, jedná se o propojení více menších kotlů do jednoho fungujícího celku. Kotle spolu vzájemně komunikují prostřednictvím speciálních regulátorů, které přijímají informace o aktuálních potřebách tepla, a podle toho kotle spínají či naopak odpojují. Výhodou tohoto řešení v porovnání s jedním velkým kotlem je zejména široký rozsah výkonu, který je k dipozici podle aktuálního odběru tepla nebo teplé vody.

A pokud jeden z kotlů přestane fungovat, nevyřadí to celý systém?

Ne, a to je druhá obrovská výhoda. Můžete fungovat prakticky bez odstávek. Pokud má některý z kotlů poruchu, nebo je třeba jej odstavit, ostatní na sebe převezmou část jeho výkonu. Výstupní teplota v systému tak dočasně může o několik stupňů klesnout, ale spotřebitelé to ani nepoznají. Pokud kotel nepracuje, jak má, spustí se automatický diagnostický systém, který informuje servisního technika. K dlouhodobějším výpadkům tak nedochází.

te nějakou univerzální sestavu, nebo je kaskádová kotelna instalována zákazníkovi na míru?

Vždy záleží na situaci v místě konkrétní instalace, dá se říci, že každá kaskádová kotelna je originál, sestavený podle potřeb zákazníka. Ale základní stavební prvky jsou většinou stejné, průměrná kotelna má tři až čtyři kotle THERM 45.KD anebo THERM 90.KDA, podle požadovaného výkonu. Jedná se o naše běžně prodávané kotle, které mají minimální prostorovou náročnost, takže se nová kotelna spolehlivě vejde na místo původní a ještě zůstane dostatek místa na akumulační nádrže nebo další technickou místnost. Použití standardních kotlů nám umožňuje snížit celkovou cenu kotelny.

alt

 Kaskádovým kotelnám se věnujete již mnoho let, kam se posunul jejich vývoj?

V technice otopných systémů je kaskádové zapojení plynových kotlů stále inovativní metodou. Přestože princip je v podstatě jednoduchý, za optimálním řešením je mnoho let našeho interního vývoje a testování. Současným trendem je komunikace mezi kotly prostřednictvím nové generace regulací, využití informací o venkovní teplotě pomocí ekvitermních čidel a s tím spojená automatická optimalizace vytápěcího programu.

Jsou kaskádové kotelny vhodnější pro starší bytové domy nebo i novostavby?

Kaskády kotlů nacházení využití jak při rekonstrukci starších uhelných kotelen, tak i v případě nových výstav bytových domů. Zde se investorovi i majitelům bytů nabízí šance ušetřit jak na počáteční investici, tak na provozních nákladech.

U starších bytových domů zase dochází často k obtížně řešitelným situacím, kdy je složité zajistit odtah kondenzačních kotlů, které se zde začaly instalovat s vyústěním do společných komínových cest, které na ně ale nebyly připravené. Právě v těchto případech je ideálním řešením společná kotelna, ale to se špatně vysvětluje majitelům bytů, kteří již investovali do nového kotle. Obavy pramení také ze systému vzájemného vyúčtování za odběr tepla a teplé vody ze společné kotelny. Jak jej nastavit, aby byl spravedlivý a nikdo nedotoval sousedy. Naštěstí toto jsme už také schopni díky moderním měřičům v místech odběru zajistit.

alt

Zdroj informací: rozhovor s Milanem Kubíčkem, obchodním ředitelem firmy Thermona, která se zabývá poradenstvím a projektováním kaskádových kotelen pro bytové i administrativní budovy.

  

Aktualizováno (Pondělí, 14 Leden 2019 14:02)

 
PND TV

Webinář: Staráme se o dům

 

Obsah webináře:

  • Jaká je odpovědnost statutárního orgánu bytového domu podle současné legislativy?
  • Co dělat, pokud nikdo z vlastníků či družstevníků nechce vykonávat funkci statutárního orgánu?
  • Praktické zkušenosti ze správy budovy. Jak vypadá v praxi údržba společných částí domu?
DoporučujemeHledáte projektanta?


DIN