Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj
Bezplatné semináře JTDJ

2.4. České Budějovice

3.4. Plzeň

4.4. Děčín

16.4. Ostrava

17.4. Olomouc

21.5. Pardubice

22.5. Praha

23.5. Brno

Semináře probíhají vždy v čase od 9:00-14:00

Chci se přihlásit

Tiskové zprávy

11. 2. 2019|

Jak šetřit v domácnosti vodou?

Šetřit vodou se dá vícero způsoby, které se však dají vzájemce kombinovat či doplňovat.

Seznam tipů
Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

31. týden 2018| tiskové zprávy _ Obrana před energetickými "šmejdy"

30. 7. 2018|

Desatero obrany před energetickými "šmejdy"

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal na svých stránkách deset základních rad, jak se bránit před tzv. šmejdy v energetice. ERÚ tak učinil v reakci na stále se zvyšující počet případů, kdy obchodník nebo zprostředkovatel postupuje nepoctivým způsobem vůči spotřebiteli.

alt

1. Cesta za levnější eletřinou by měla vycházet z vaší vlastní iniciativy, nikoliv z iniciativy obchodníků. Proto se nenechte do ničeho nutit a pokud zvažujete změnu, udělejte si alespoň představu o tom, čeho chcete dosáhnout. Na srovnání nabídek poslouží internetové srovnávače, př. kalkulátor nabízený ERÚ: www.eru.cz

2. Vždy se ujistěte, jestli jednáte přímo s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem. Pro každého totiž platí jiné právní předpisy. Hlavním rozdílem jsou lhůty pro odstoupení od uzavřených smluv.

3. Lidé zvonící na vaše dveře, kteří tvrdí, že jsou zaměstnanci ERÚ nebo ČOI a přišli s nabídkou prodeje energií, pravděpodobně lžou. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod. Obdobně je to i se zástupci distributorů. Ti sice kontrolují měřidla, ale energii neprodávají. Pokud podomní prodejce tvrdí, že přichází od vašeho současného dodavatele, ať to dokáže. Nekorektní prodejci se za velké dodavatele často vydávají nejen osobně, ale i po telefonu.

4. V případě, že je v místě vašeho bydliště podomní prodej omezen vyhláškou a podomní prodejce tento zákaz porušil, neváhejte kontaktovat (městskou) policii.

5. Kontaktují Vás přes telefon a mailovou schránku? Zeptejte se, kde váš kontaktní údaj sehnali a jestli disponují vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. V případě že souhlas nemá, hlaste jeho jednání na Úřad pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Během telefonních hovorů se k ničemu nezavazujte.

6. Odmítejte služby "za určitých podmínek zdarma" a nabízené dárky. Při vypovězení smlouvy ve lhůtě, kdy to energetický zákon umožňuje bez sankce, vám prodejce či zprostředkovatel "dárky", zakoupené podle občanského zákoníku, zpoplatní.

7. Nikdy se nezavazujte k podpisu smlouvy, kterou ještě nemáte k dispozici. Nikdy do mobilního zařízení neříkejte žádnému prodejci "ano", protože smlouvu lze uzavřít i telefonicky.

8. Nikdy nepodepisujte nic, co jste si důkladně nepročetli a úplně nepochopili. Nejprve se ptejte, čemu nerozumíte, poté se rozhodujte a až nakonec podepisujte.

9. Buďte aktivní, nebuďte pasivní. Případné spory s dodavatelem energie řešte od začátku a neodkládejte je.

10. Pamatujte si. Od smlouvy o dodávkách energií, která byla uzavřena mimo provozovnu držitele licence, lze bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření smlouvy nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne od zahájení dodávek.


Zdroj: https://www.eru.cz/cs/informacni-centrum/desatero-obrany

 

Aktualizováno (Pondělí, 30 Červenec 2018 08:29)

 
Konference Ostrovy života

25.-26. února 2019

PND TV
Doporučujeme


Hledáte projektanta?


DIN