Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZS 05/2020

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné semináře

Semináře pro bytové domy s názvem Inspirace pro váš bytový dům byly z důvodu nepříznivé epidemiologické situace v ČR ZRUŠENY.

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

47. týden 2018

19. 11. 2018|

Kontrola technického stavu domu před zimou


Analýza sálavého toku podlahového a stropního vytápění – výzkumná zpráva


Způsoby nabytí nemovitosti a úskalí s tím spojená I.


Topná sezóna začala, máte v pořádku kotel?
Topná sezóna již začala, a proto přinášíme rady od  českého výrobce plynových kotlů a elektrokotlů, společnosti Thermona. Odpovídá pan Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti.

alt

Pane řediteli, jakým způsobem postupovat, aby lidé topili za co nejméně peněz, ale na druhé straně spolehlivě a bez problémů?
Co se týče úspor, na prvním místě je třeba zamezit únikům tepla z domu do okolí. To znamená zateplit a výměnit okna! Je ale třeba také mít v pořádku topný systém potažmo kotel. A ze své zkušenosti mohu říct, že na to lidé velmi často zapomínají.

Jak poznáme, že máme kotel a topný systém v pořádku?
Laik to má vždycky těžké. On to mnohdy nezaregistruje. On to pozná až když je nějaký problém s kotlem (úniky kapalin nebo kotel úplně nefunguje). Také to možná pozná  z vyúčtování, protože mu neúměrně vzrostou náklady na vytápění. V obou těchto případech už je vlastně pozdě. Je proto dobré, zvlášť,  pokud máme nějaký starší kotel, pozvat si každoročně servisního technika, který posoudí stav kotle, případně ho seřídí a vyčistí.

Thermona je především výrobce plynových kotlů. Mají tyto kotle z hlediska provozu a servisu nějaká specifika?
Plynové kotle jsou tzv. vyhrazená zařízení, na které se vztahují velice přísné předpisy z hlediska bezpečnosti provozu. Proto doporučujeme jako výrobci provádět na těchto kotlích každoroční servisní prohlídky. Je to důležité z hlediska ekonomiky provozu kotle, protože zanesený a nevyčištěný kotle má nižší účinnost a tím pádem i vyšší náklady na provoz. Nehledě na to, že, neseřízený a nečištěný kotel se může dokonce velmi nebezpečný.

Můžete nám to nějak přiblížit?
Poslední dobou výrazně přibylo otrav oxidem uhelnatým, jejichž příčinou může být kromě nesprávně udržovaného komína i dlouhodobě neudržovaný a nečištěný plynový spotřebič.  Může se stát i smrtící zbraní. Bohužel oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že není nijak cítit a otravy  přichází náhle a nečekaně. Zvláště při výměně oken se nám můžou změnit tahové podmínky a může nastat problém. Řešením je např použití bezpečnějších kondenzačních kotlů.

Na koho se mohou lidé ohledně servisních prohlídek u plynových kotlů obracet ?
Čtenáře, kteří topí ve starších plynových kotlích, bude jistě zajímat, kdy vlastně je čas na výměnu kotle a jestli se dá takovou výměnou plynového kotle něco ušetřit.

Odpovědi na uvedené otázky naleznete v našem Elektronickém zpravodaji.


Zajímá Vás bytová problematika? Chcete se dozvědět víc o zajímavostech ze světa bydlení?
Máme pro Vás řešení.
Navštěvujte pravidelně naše internetové stránky, staňte se naším fanouškem na FB, odběratelem Zpráv PNDTV nebo Elektronického magazínu a budete informováni o všem, co se děje.

Aktualizováno (Pondělí, 19 Listopad 2018 08:34)

 
PND TV

Webinář: Staráme se o dům

 

Obsah webináře:

  • Jaká je odpovědnost statutárního orgánu bytového domu podle současné legislativy?
  • Co dělat, pokud nikdo z vlastníků či družstevníků nechce vykonávat funkci statutárního orgánu?
  • Praktické zkušenosti ze správy budovy. Jak vypadá v praxi údržba společných částí domu?
DoporučujemeHledáte projektanta?


DIN