Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj
Bezplatné semináře JTDJ

 INSPIRACE PRO VÁŠ BYTOVÝ DŮM

21.5. Pardubice

22.5. Praha

23.5. Brno

Semináře probíhají vždy v čase od 9:00-14:00

Chci se přihlásit

Aktuality

24. 4. 2019|

Jak se nespálit při investici do zábradlí a zasklení


Nejste si vědomi žádného dluhu? Přesto vás může navštívit exekutor


Desatero omylů o GDPR


IROP má k dispozici v aktuální výzvě 2,5 miliardy na zateplení bytových domů

Vlastníci bytových domů, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva mohou stále získat dotace na zateplování bytových domů. IROP (Integrovaný regionální operační program), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Číst dál
Tiskové zprávy

Brno: 4. 3. 2019|

Jsou budovy ve městech a obcí připraveny na klimatické změny?

Na tuto otázku se snažila najít odpovědi konference Ostrovy života, která proběhla v Brně ve dnech 25.–26. února. Konference zároveň přinesla konkrétní praktická řešení, která pomohou vlastníkům budov v budoucnosti minimalizovat dopady horka a sucha, a to zejména v zastavěných oblastech.
Ve dvou dnech zaznělo na 15 přednášek, které se věnovaly zeleným střechám, zadržování srážkových vod, recyklace šedé a dešťové vody, využití alternativních zdrojů energie v podobě fotovoltaiky vč. financování úsporných opatření a dotačních možností.

Celý článek...
Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Střecha jako místo odpočinku

Jakákoli budova má střechu, která mu slouží zejména jako ochrana před deštěm a jinými nepříznivými vlivy. Kromě technických vlastností však může střecha mít i další možné vlastnosti, které si už málokdo dovede představit. Střecha nemusí mít jen pasivní funkci, ale můžeme ji aktivně využívat k dalším účelům. Střecha nám defacto nabízí nový prostor a je jen na naší kreativitě a představách, jak by takový prostor mohl vypadat a k čemu by mohl sloužit.

Zahradničení na střeše

Jak už bylo v předcházejících článcích napsáno, střecha se může zelenat a může tak přinést užitek nejen samotné budově, ale i nám. Cest k vytouženému střešnímu prostoru existuje několik. Můžeme ze střechy udělat zahradu, pokrýt ji zelenou trávou, vytvořit velké truhlíky, ve kterých budeme pěstovat květiny, ovoce či zeleninu a také bylinky.

alt

Když přidáme lavičky, houpací sítě, slunečníky, nebo třeba malý bazének na střeše můžeme relaxovat a odpočívat. Kontakt se zelení nejenom uklidňuje, ale má další řadu pozitivních vlivů na naši psychiku, obzvlášťe ve městech, kde zeleně bývá poskromnu.

alt

Na střechu je možné zasadit i stromy, nejenom ty okrasné, ale třeba i ovocné, které vás obdarují svými plody.

alt

Místo pro setkávání

Střecha může sloužit jako nový prostor, který často bytovým domům ve městě schází. Může zastoupit park, zahradu, dětské hřiště nebo dvůr. V létě naopak střecha poskytne prostor třeba pro společné grilování s přáteli nebo se sousedy. Víme, o čem mluvíme, sami jsme takové grilování na střeše uspořádali a bylo krásné pozorovat západ slunce a vychutnávat si při tom dobré jídlo z grilu.

alt

Včelaření na střeše

Ve městech žijí miliony včel, tak není nic nezvyklého ani na městském včelaření. Město poskytuje pro včely celoročně poměrně bohatou pastvu v podobě kvetoucích alejí a květinových záhonů, balkonů a zahrádek atd. Nevyužítý prostor na střeše je tak vhodné využít k umístění včelích úlů a těšit se z vlastnoručně stáčeného medu.

alt

alt

Ostatně tento nápad není žádnou novinkou, podobných projektů je po celé ČR mnoho. Za zmínku stojí např. Klub včelařů na střeše, kteří sdružují podobné nadšence a na webu umisťují informace o tom, kde všude se s včelími úly na střeše můžeme potka a inspirovat pro vlastní zbudování malé včelí továrny na naší střeše.

Střecha jako sušárna

Dříve bývala součástí domovních prostor také sušárna, s postupem času však v mnohých domech takovýto prostor zaniknul a byl využit většinou pro komerční pronájem. Obyvatelé domů tak prádlo suší buď na vlastních balkónech, lodžií nebo přímo v bytě. Pokud však sušíme prádlo v bytě stoupá také uvnitř vlhkost, která může při nedostatečném větrání způsobovat plísně a zavlhávání bytu. Proto se přímo nabízí, část střechy využít k sušení prádla. Stačí zde mít nainstalované třeba sušáky, které poskytnout obyvatelům domů jistý komfort.

Výhody zelené střechy

  • Ochrana střešní izolace před tepelnými výkyvy, UV zářením a mechanickým poškozením - prodloužení životnosti střešního pláště
  • Zvýšení zvukové izolace pomocí vegetačního souvrství substrátu a omezení pronikání hluku do prostoru pod střechou
  • Zadržování třetiny až poloviny vodních srážek u extenzívních a až 90% u intenzívních zelených střech - možnost úspory při odvádění srážkové vody do kanalizace, příp. při budování retenčních nebo vsakovacích zařízení
  • Zvýšení protipožární odolnosti střechy
  • Zadržování a pozvolné odpařování vodních srážek na zelené střeše přispívá ke zvlhčování a ochlazování okolního prostředí
  • Zvýšení kvality životního prostředí obohacováním vzduchu kyslíkem a vázáním oxidu uhličitého především v městské zástavbě
  • Zelená střecha se stává přirozeným prostředím pro život drobných živočichů, což je žádoucí prvek ekologizace obytného prostředí zejména ve městech
  • Přispívá ke zlepšení mikroklimatu v silně zastavěných oblastech s nedostatkem zeleně - nahrazuje zde částěčně přírodní prvky
  • Estetický účel - zpestření životního prostředí
  • Možnost využití k pobytu osob, k relaxačním a sportovním, příp. komerčním účelům

Autorka: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.

Zdroje: Klub střešních včelařů; Zelenestrechy.cz.

Aktualizováno (Středa, 13 Únor 2019 08:38)

 
Pozvánka na konferenci

 

25.-26. listopadu 2019

PND TV
Doporučujeme


Hledáte projektanta?


DIN