Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZS 05/2020

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné semináře

Semináře pro bytové domy s názvem Inspirace pro váš bytový dům byly z důvodu nepříznivé epidemiologické situace v ČR ZRUŠENY.

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Střecha jako místo odpočinku

Jakákoli budova má střechu, která jí slouží zejména jako ochrana před deštěm a jinými nepříznivými vlivy. Kromě technických vlastností však může střecha mít i další možné vlastnosti, které si už málokdo dovede představit. Střecha nemusí mít jen pasivní funkci, ale můžeme ji aktivně využívat k dalším účelům. Střecha nám defacto nabízí nový prostor a je jen na naší kreativitě a představách, jak by takový prostor mohl vypadat a k čemu by mohl sloužit.

Zahradničení na střeše

Střecha se může zelenat a může tak přinést užitek nejen samotné budově, ale i nám. Cest k vytouženému střešnímu prostoru existuje několik. Můžeme ze střechy udělat zahradu, pokrýt ji zelenou trávou, nebo na ní můžeme zbudovat velké truhlíky, ve kterých budeme pěstovat květiny, ovoce či zeleninu a také bylinky.

alt

Když přidáme lavičky, houpací sítě, slunečníky, nebo třeba malý bazének, na střeše můžeme relaxovat a odpočívat. Kontakt se zelení nejenom uklidňuje, ale má další řadu pozitivních vlivů na naši psychiku, obzvlášťe ve městech, kde zeleně bývá poskromnu.

alt

Na střechu je možné zasadit i stromy, nejenom ty okrasné, ale třeba i ovocné, které vás obdarují svými plody.

alt

Místo pro setkávání

Střecha může sloužit jako nový prostor, který často bytovým domům ve městě schází. Může zastoupit park, zahradu, dětské hřiště nebo dvůr. V létě může střecha poskytnout prostor třeba pro společné grilování s přáteli nebo se sousedy. Víme, o čem mluvíme, sami jsme takové grilování na střeše uspořádali a bylo krásné pozorovat západ slunce, tentokrát z jiné perspektivy než obvykle, a vychutnávat si při tom dobré jídlo z grilu.

alt

Včelaření na střeše

Ve městech žijí miliony včel, tak není nic nezvyklého ani na městském včelaření. Město poskytuje pro včely celoročně poměrně bohatou pastvu v podobě kvetoucích alejí a květinových záhonů, balkonů a zahrádek atd. Nevyužítý prostor na střeše je tak vhodné využít k umístění včelích úlů a těšit se z vlastnoručně stáčeného medu.

alt

alt

Ostatně tento nápad není žádnou novinkou, podobných projektů je po celé ČR mnoho. Za zmínku stojí např. Klub včelařů na střeše, který sdružuje podobné nadšence a na webu umisťují informace o tom, kde všude se s včelími úly na střeše můžeme potkat a inspirovat pro vlastní zbudování malé včelí továrny na naší střeše.

Střecha jako sušárna

Dříve bývala součástí domovních prostor také sušárna, s postupem času však v mnohých domech takovýto prostor zaniknul a byl využit většinou pro komerční pronájem. Obyvatelé domů tak prádlo suší buď na vlastních balkónech, lodžiích nebo přímo v bytě. Pokud však sušíme prádlo v bytě stoupá také uvnitř vlhkost, která může při nedostatečném větrání způsobovat plísně a zavlhávání bytu. Proto se přímo nabízí využít část střechy k sušení prádla. Stačí zde mít nainstalované třeba sušáky, které poskytnout obyvatelům domů jistý komfort.

Výhody zelené střechy

 • Ochrana střešní izolace před tepelnými výkyvy, UV zářením a mechanickým poškozením - prodloužení životnosti střešního pláště
 • Zvýšení zvukové izolace pomocí vegetačního souvrství substrátu a omezení pronikání hluku do prostoru pod střechou
 • Zadržování třetiny až poloviny vodních srážek u extenzívních a až 90% u intenzívních zelených střech - možnost úspory při odvádění srážkové vody do kanalizace, příp. při budování retenčních nebo vsakovacích zařízení
 • Zvýšení protipožární odolnosti střechy
 • Zadržování a pozvolné odpařování vodních srážek na zelené střeše přispívá ke zvlhčování a ochlazování okolního prostředí
 • Zvýšení kvality životního prostředí obohacováním vzduchu kyslíkem a vázáním oxidu uhličitého především v městské zástavbě
 • Zelená střecha se stává přirozeným prostředím pro život drobných živočichů, což je žádoucí prvek ekologizace obytného prostředí zejména ve městech
 • Přispívá ke zlepšení mikroklimatu v silně zastavěných oblastech s nedostatkem zeleně - nahrazuje zde částěčně přírodní prvky
 • Estetický účel - zpestření životního prostředí
 • Možnost využití k pobytu osob, k relaxačním a sportovním, příp. komerčním účelům

Autorka: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.

Zdroje: Klub střešních včelařů; Zelenestrechy.cz.

Aktualizováno (Pondělí, 23 Březen 2020 14:12)

 
PND TV

Webinář: Staráme se o dům

 

Obsah webináře:

 • Jaká je odpovědnost statutárního orgánu bytového domu podle současné legislativy?
 • Co dělat, pokud nikdo z vlastníků či družstevníků nechce vykonávat funkci statutárního orgánu?
 • Praktické zkušenosti ze správy budovy. Jak vypadá v praxi údržba společných částí domu?
DoporučujemeHledáte projektanta?


DIN