Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZS 05/2020

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné semináře

Semináře pro bytové domy s názvem Inspirace pro váš bytový dům byly z důvodu nepříznivé epidemiologické situace v ČR ZRUŠENY.

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Přechod na DVB-T2 aneb jak nepřijít o HD kanály

V České republice lze televizní signál přijímat několika způsoby. V současné době je nejvyužívanější digitální pozemní vysílání pomocí antény ve standardu DVB-T. Od listopadu 2019 se však začnou tyto vysílače postupně vypínat a začne se přecházet na normu označovanou jako DVB-T2. Pro někoho se může jednat jen o drobnou změnu názvu, ale tato drobnost může potrápit nejednu domácnost. Co vše přechod na nový standard obnáší a jaká úskalí vás mohou potkat? Připravili jsme pro vás několik rad a doporučení, jak se případným komplikacím vyhnout.

Pro příjem signálu DVB-T2 je nutné vlastnit odpovídající zařízení – tedy televizor nebo set-top-box a také anténu, která příjem tohoto signálu umožní. U antén je potřeba počítat s jejich úpravou vč. rozvodů a zejména u společných antén u bytových domů se může jednat o desetitisícové investice. Nemůžeme zapomenout ani na budoucí správu a servis.

Kanály v kvalitě SD+ a HD

S přechodem na DVB-T2 se změní i kvalita přijímaných programů. V HD rozlišení v DVB-T2 bude vysílat jen České televize, tj. ČT1 HD, ČT2 HD, ČT Sport HD, ČT:D HD/ČT art HD a ČT24 HD, Seznam.TV HD a Barrandov HD.

TV Nova a TV Prima potvrdily, že v DVB-T2 nebudou zdarma programy v HD kvalitě, ale jen v SD+. Lze očekávat podobný vývoj jako na Slovensku, kde v pozemním vysílání „přes anténu“ je řada nejpopulárnějších televizních stanic v HD kvalitě k dispozici jen za poplatek.

Jak nepřijít o HD kanály a vyhnout se velkým investicím?

Jednou z alternativ příjmu TV programů ve vysoké kvalitě a bez nutnosti investic do zařízení je digitální televize. Jde o šíření televizního signálu po kabelové síti operátora, který je dostupný jen zákazníkům, kteří si ji objednali.

Výhoda tohoto způsobu přijímání televizních programů spočívá v tom, že není nutné řešit anténu, set-top-box ani samotný televizní přijímač. Signál je přijímán kabelem od operátora, bez starostí a bez ohledu na to, v jaké normě je signál šířen pozemním vysíláním nyní nebo případně v budoucnu. Operátoři mají přímé spojení s televizními společnostmi, a proto jsou programy v té nejvyšší možné kvalitě.

Jedním z největších telekomunikačních operátorů, který digitální televizi pro bytové jednotky poskytuje, je UPC. UPC umí kromě TV nabídnout samozřejmě i internet. Zjišťovali jsme proto, jaké výhody nabízí bytovým domům. Příjemným zjišťěním bylo, že nabízí při sloučení služeb výrazné snížení nákladů pro celý bytový dům, a k tomu navíc i další bonusy, které ocení jednotlivé domácnosti.

Spojením obou služeb získává zákazník další výhody a služby:

 • 7denní zpětné zhlédnutí televizních pořadů
 • videotéku My Prime s více než 2 500 tituly
 • mobilní aplikace Horizon GO pro sledování TV kdekoliv a na více zařízeních najednou (telefon, tablet, počítač)

Služby UPC pro bytové domy (např. pro bytová družstva či společenství vlastníků) lze získat na hromadné smlouvy. Jde o nabídku šitou na míru, která je ve výsledku pro každého jednotlivého účastníka nesrovnatelně výhodnější, než když si internet a TV sjednává každá bytová jednotka zvlášť. Úspora se pohybuje ve výši 30–50 % a platí i pro stávající zákazníky.

Modelový příklad:

 • Bytový dům s 15 bytovými jednotkami
 • Individuální smlouva na digitální televizi UPC v 6 bytech
 • Navýšení smluv na DTV UPC o 7 nových
 • Uzavření hromadné smlouvy na 13 služeb DTV
 • Cena za jednu službu Digitální televize UPC ve výši 50 % z ceny, kterou platilo původních 6 zákazníků
 • Další úspora samozřejmě za správu a servis společné antény.

Chci se dozvědět více

Aktualizováno (Pondělí, 19 Srpen 2019 13:42)

 
PND TV

Webinář: Staráme se o dům

 

Obsah webináře:

 • Jaká je odpovědnost statutárního orgánu bytového domu podle současné legislativy?
 • Co dělat, pokud nikdo z vlastníků či družstevníků nechce vykonávat funkci statutárního orgánu?
 • Praktické zkušenosti ze správy budovy. Jak vypadá v praxi údržba společných částí domu?
DoporučujemeHledáte projektanta?


DIN