Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj
Bezplatné semináře

Semináře INSPIRACE PRO VÁŠ BYTOVÝ DŮM proběhnou až na podzim 2020
POZOR: Z důvodu trvajících vládních opatření proti COVID-19, budou semináře přesunuty na podzim. Sledujte aktuální informace na našem webu

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Nepodceňujte přípravy na zimu. Nyní je ideální čas

Letošní léto je u konce a podzim už se naplno rozpíná v naší krajině, městech i domovech. A před námi je období, kdy se můžeme postupně připravit na zimní období. Pro běžného člověka příprava na zimu obnáší dokoupit zimní oblečení a obuv, vyměnit pneumatiky na autě a zkontrolovat stav kapalin, topíte-li v zimě v krbu či kotli, je potřeba zajistit zásoby dřeva na zimu atp.

Pro předsedu společenství vlastníků, členy výboru a členy společenství, či zástupce bytového družstva, zkrátka všem, kterým záleží na stavu jejich bytového domu, to však znamená spoustu práce.

Zkusme si projít jen ty nejdůležitější povinnosti:

 • Zvnějšku i zevnitř zkontrolovat stav domu a odstranit drobné nedostatky.
 • Zkontrolovat střechu, její neporušenost, stejně jako zařízení na ní umístěná (komíny, výstupy větrání, antény, satelity, zaústění a svod dešťové vody…).
 • V případě vlastní kotelny, nebo jiného zdroje tepla a teplé vody provést jejich revizi, nezapomeňte na kontrolu ventilů, a v čas zajistěte případný servis.
 • Zajistit kontrolu a vymetení komínů.
 • Zkontrolovat stav kanalizace jdoucí z domu (mechanicky a nejméně 1x za 5 let kamerou).
 • Doporučit majitelům, aby si zkontrolovali těsnění oken a balkonových dveří, včetně seřízení kování.
 • Prověřit stav chodníků a schodů vedoucích do domu. V případě, že tyto udržujete vlastními silami, nezapomeňte na posypový materiál a úklidové prostředky.
 • Ostatní činnosti vyplývající z konkrétního typu budovy a jejího stavu.

Celkem hodně úkonů, nemyslíte?

V případě, že zjistíte v bytovém domě vážnější nedostatky, je potřeba je vyřešit do zimy. Bude-li potřeba nějakých zásadních stavebních úprav či dražších investic pro zlepšení technické kondice vašeho domu, je jisté, že se bez svolání schůze neobejdete. A dobře víme, že schválit některé investiční záměry je pro bytový dům mnohdy běh na dlouhou trať. Nepodceňujte tedy přípravy na letošní zimu, zjistíte-li vážné nedostatky, usilujte o jejich rychlé řešení, nemusí být v ohrožení jenom váš majetek, ale může jít přeci i o lidské zdraví (např. při výskytu plísní).

Autorka: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.

Aktualizováno (Pátek, 31 Leden 2020 12:44)

 
PND TV

Zprávy 06/2020

 

Obsah zpráv:

 • Sucho nás ohrožuje víc a víc - Mgr. Pavel Zahradníček, Ph.D., klimatolog ústavu výzkumu globální změny AV ČR
 • Spolek Pro náš dům v době nouzového stavu
 • Kde hledat ověřené informace z oblasti bydlení?
 • Místo seminářů budou online webináře
Doporučujeme


Hledáte projektanta?


DIN