Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZS 05/2020

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné semináře

Semináře pro bytové domy s názvem Inspirace pro váš bytový dům byly z důvodu nepříznivé epidemiologické situace v ČR ZRUŠENY.

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

DVB-T2 začíná, HD kanály jen u vybraných stanic

Nezadržitelně se blíží 27. listopad, kdy začíná přepínání televizních vysílačů ze standardu DVB-T na DVB-T2. První na řadě jsou vysílače Praha Žižkov a Praha Cukrák, další následují v lednu příštího roku a poslední budou přepnuty na konci května 2020.

Polovina českých domácností přijímám televizní signál přes digitální pozemní vysílání pomocí antény ve formátu DVB-T, který se mění na DVB-T2. Pro příjem signálu v nové normě je potřeba vlastnit televizní přijímač, který zvládne kódování signálu H.265 neboli HEVC. Přístroje, které toto kódování umí, bývají označeny zlatou samolepkou DVB-T2 ověřeno. Starší modely musí být dovybaveny set-top-boxem.

V bytových domech je potřeba počítat s úpravou společné antény, která spočívá v doplnění tzv. vložky, která zesiluje a rozděluje signál, případně mění kmitočet pro rozvod po domě. Jedná se o investici v řádu desetitisíců a nesmíme zapomenout ani na budoucí správu a servis.

HD kanály jen u vybraných programů

Kvalita přijímaných programů se s přechodem na DVB-T2 se změní. TV Nova a TV Prima již potvrdily, že v DVB-T2 nebudou programy v HD kvalitě zdarma, ale jen v SD+. V HD rozlišení v DVB-T2 bude vysílat jen České televize, tj. ČT1 HD, ČT2 HD, ČT Sport HD, ČT:D HD/ČT art HD a ČT24 HD, Seznam.TV HD a Barrandov HD.

HD kanály bez velkých investic

Jednou z alternativ příjmu TV programů ve vysoké kvalitě a bez nutnosti investic do zařízení je digitální televize. Jde o šíření televizního signálu po kabelové síti operátora, který je dostupný jen zákazníkům, kteří si ji objednali.

Výhoda tohoto způsobu přijímání televizních programů spočívá v tom, že není nutné řešit anténu, set-top-box ani samotný televizní přijímač. Signál je přijímán kabelem od operátora, bez starostí a bez ohledu na to, v jaké normě je signál šířen pozemním vysíláním nyní nebo případně v budoucnu.

Jedním z největších telekomunikačních operátorů, který digitální televizi pro bytové jednotky poskytuje, je UPC. UPC umí kromě TV nabídnout samozřejmě i internet.
Zjišťovali jsme proto, jaké výhody nabízí bytovým domům. Prvním příjemným zjištěním bylo, že nabízí při sloučení služeb výrazné snížení nákladů pro celý bytový dům a k tomu navíc i další bonusy, které ocení jednotlivé domácnosti.

Spojením obou služeb získává zákazník další výhody a služby:

• 7denní zpětné zhlédnutí televizních pořadů
• videotéku My Prime s více než 2 500 tituly
• mobilní aplikace Horizon GO pro sledování TV kdekoliv a na více zařízeních najednou (telefon, tablet, počítač)

Služby UPC pro bytové domy a SVJ lze získat na hromadné smlouvy. Jde o nabídku šitou na míru, která je ve výsledku pro každého jednotlivého účastníka nesrovnatelně výhodnější, než když si internet a TV sjednává každá bytová jednotka zvlášť. Úspora se pohybuje ve výši 30–50 % a platí i pro stávající zákazníky.

Modelový příklad:

• Bytový dům s 12 bytovými jednotkami
• Individuální smlouva na digitální televizi UPC v 5 bytech
• Navýšení smluv na DTV UPC o 5 nových
• Uzavření hromadné smlouvy na 10 služeb DTV
• Cena za jednu službu Digitální televize UPC ve výši 50 % z ceny, kterou platilo původních 5 zákazníků
• Další úspora je pak za správu a servis společné antény.

Chci se dozvědět více

Aktualizováno (Pátek, 31 Leden 2020 12:44)

 
PND TV

Webinář: Staráme se o dům

 

Obsah webináře:

  • Jaká je odpovědnost statutárního orgánu bytového domu podle současné legislativy?
  • Co dělat, pokud nikdo z vlastníků či družstevníků nechce vykonávat funkci statutárního orgánu?
  • Praktické zkušenosti ze správy budovy. Jak vypadá v praxi údržba společných částí domu?
DoporučujemeHledáte projektanta?


DIN