Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZS 05/2020

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné semináře

Semináře pro bytové domy s názvem Inspirace pro váš bytový dům byly z důvodu nepříznivé epidemiologické situace v ČR ZRUŠENY.

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Uspořádejte velikonoční setkání s rodinou online

Před námi jsou Velikonoční svátky, které mnoho z nás využívá k setkávání s rodinou a přáteli. Bohužel ty letošní Velikonoce budou mít zcela jiný charakter, a to kvůli trvajícím vládním opatřením proti šíření COVID-19. Koledníci putující od domu k domu budou muset zůstat tentokrát doma a ministerstvo zdravotnictví žádá, aby lidé zrušili i návštěvy a neohrožovali tak své příbuzné a známé. Musíme tak na jindy obvyklé velikonoční kratochvíle zapomenout, nebo je trochu modifikovat. Namísto osobního setkání si tak můžeme naplánovat rodinnou „videokonferenci" a využít k tomu můžeme spoustu volně dostupných mobilních i webových aplikací. Z vlastních zkušeností můžu říci, že po několikatýdenní sociální karanténě je takové online setkání s rodinou či kamarády velmi osvěžující a rozhodně vám zvedne náladu (nehledě na to, že si s nimi můžete dát na dálku i sklenku vína).

video-konference

Vhodné aplikace pro skupinové hovory

Pro používání všech aplikací je potřené mít základní vybavení, které nám hovor umožní, nejčastěji počítač s web kamerou a mikrofon, chytrý telefon nebo tablet, a internetové připojení. Každá aplikace vyžaduje také přihlášení. K vytvoření účtu stačí mít emailovou adresu. Doporučujeme mail na platformě gmail, která je neprosto bezproblémová a vytvoříte ji během dvou minut.

Skype umožňuje setkání až 50 účastníků v jednom videohovoru. Aplikace funguje jak na osobním počítači, tak i na mobilním zařízení včetně tabletů. Stejný počet uživatelů při skupinovém hovoru umožňuje i aplikace Messenger, která je dostupná také jak ve webové, tak mobilní verzi. K jeho užívání je však potřeba mít založený účet na sociální síti Facebook. Obě zmíněné aplikace mají celkem intuitivní uživatelské prostředí i rozsáhlou podporu v češtině.

K videokomunikaci můžete využít i aplikaci Whatsapp, která nevyžaduje založení účtu prostřednictvím emailu. K jejímu užívání vám bude stačit vaše telefonní číslo, a i to jeden z důvodů, proč je tato aplikace tak populární.

Doporučit vám můžu také aplikaci Google Hangouts, k jejichž užívání vám stačí gmailová adresa (@gmail.com). Výhodou této adresy je pak možnost užívat další google aplikace jako je Youtube, Google Formuláře, Tabulky aj. Jedním přihlášením tak získáte širokou paletu užitečných a uživatelsky nenáročných programů, které můžete zdarma využívat. Orientaci v těchto aplikacích navíc usnadňuje i čeština, která může být pro mnohé vítaným plusem.
Google Hangouts umí skoro vše co Skype a některé funkce má navíc. Kontakty lze vyhledat pomocí e-mailové adresy nebo telefonního čísla. Pořádat lze skupinové hovory až s deseti lidmi. Nespornou výhodou také je, že není nutná žádná instalace. Stačí si otevřít webový prohlížeč, přihlásit se a zahájit hovor.

Aktuálně na oblíbenosti získává i aplikace Zoom, která poskytuje službu vzdálené konference kombinující videohovory, online schůzky i posílání zpráv. Spousta firem přesunula své pravidelné porady právě do tohoto online prostředí. Služba umožňuje v základní neplacené verzi video spojení až 100 uživatelům po dobu 40 min, poté se hovor přeruší a je potřeba jej znovu zahájit. Značnou nevýhodou může pro mnohé být anglické prostředí bez jazykové podpory v češtině a také nutná instalace programu do počítače. K registraci je potřeba emailová adresa.

Ve spolku Pro náš dům jsme na tuto platformu se začátkem dobrovolné karantény přešli a pravidelně se s její pomocí scházíme na online poradách. Pokud však nepotřebujete konat videohovor pro 100 lidí, bohatě si vystačíte s uživatelsky méně náročnějšími aplikacemi, které jsem popsala výše.

Já osobně jsem si se svými rodiči volala nejdříve přes Whatsapp, ale kvalita hovoru mi nevyhovovala, proto jsem přešla na Skype a občas využívám i Google Hangouts, který mi přijde uživatelsky nejpříjemnější a nejjednodušší.

Připravila: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.

Aktualizováno (Středa, 22 Duben 2020 06:48)

 
PND TV

Webinář: Staráme se o dům

 

Obsah webináře:

  • Jaká je odpovědnost statutárního orgánu bytového domu podle současné legislativy?
  • Co dělat, pokud nikdo z vlastníků či družstevníků nechce vykonávat funkci statutárního orgánu?
  • Praktické zkušenosti ze správy budovy. Jak vypadá v praxi údržba společných částí domu?
DoporučujemeHledáte projektanta?


DIN